تاریخ خبر :1396/02/25
آژیرها برای که به صدا در می آیند

ماجرای مصدومیت و مظلومیت آتش نشانان آبادان در حادثه اخیر

آژیرها برای که به صدا در می آیند

محمود تیلا

شامگاه پنجشنبه 21 اردیبهشت ماه در عملیات مهار آتش در یک مغازه عرضه ی فست فود در خیابان شهید منتظری آبادان شش آتش نشان مصدوم شدند.

به گفته مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبادان صاحب واحد صنفی، آتش نشانی را از وجود ۱۰ کپسول گاز بزرگ که در بخشی از مغازه نگهداری می شد، بی اطلاع گذاشت و هنگامی که پس از مهار آتش، آتش نشانان در حال بررسی نهایی موضوع در درون مغازه بودند با انفجار کپسول های گاز و پرتاب آتش نشانان به بیرون از مغازه مواجه شدیم.

مجید فرهانی پور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از چهار آتش نشان اعزامی به اهواز برای انجام مداوا یکی از ناحیه دست، مچ پا، شکستگی صورت و کتف، دیگری از ناحیه ریه، یکی نیز از ناحیه صورت و دست و چهارمین آتش نشان نیز از ناحیه صورت دچار سوختگی شدند.

وی اظهار کرد: دو آتش نشان دیگر نیز به بیمارستان امام خمینی به شرکت پالایش نفت آبادان منتقل شدند که یکی از ناحیه ریه و دیگری از ناحیه صورت، سر و دست ها دچار سوختگی شد.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبادان با انتقاد و گلایه شدید از کارکنان بیمارستان امام خمینی شرکت پالایش نفت آبادان گفت: هنگامی که دو آتش نشانی حادثه دیده در حین انجام وظیفه را برای مداوا به بیمارستان بردیم، اعلام کردند که باید تشکیل پرونده داده و پول پرداخت کنیم.

وی اظهار کرد: برخورد کادر بیمارستان امام خمینی شرکت نفت با آتش نشانان غیر قابل قبول بود، مسئولان این بیمارستان بایستی در نحوه برخوردشان با مراجعان به خصوص در مواجه با حوادثی این چنینی تجدید نظر کنند.

 

واکنش شرکت پالایش نفت آبادان

اما رئیس روابط عمومی شرکت پالایش نفت آبادان در واکنش به اظهارات مدیر سازمان آتش نشانی شهرداری گفت: بیمارستان امام خمینی این شهرستان (معروف به اُپی دی) زیر نظر این شرکت فعالیت نمی کند.

رضا نعیمی در پی انتشار خبر نحوه برخورد کادر بیمارستان امام خمینی با آتش نشانان مصدوم این شهر در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: این بیمارستان به صورت کاملا مستقل زیر نظر وزارت نفت فعالیت دارد و شرکت پالایش نفت آبادان در امور این بیمارستان دخالتی ندارد و حکم ریاست این بیمارستان نیز به صورت مستقیم از سوی مسئول بهداری درمان وزارت نفت صادر می شود.

به گفته وی، شرکت پالایش نفت آبادان زیر نظر مدیریت پالایش و پخش وزارت نفت و بیمارستان امام خمینی نیز زیر نظر بهداری و درمان وزارت نفت و به طور کاملا مجزا فعالیت دارند.

 

واقعیت ماجرا از زبان آتش نشانان

در ساعت 22:58 پنجشنبه شب دو آتش نشان مصدوم به بیمارستان امام خمینی منتقل شدند و در ساعت 23:30 زمانی که مسئولین سازمان آتش نشانی به همراه سومین مصدوم وارد بیمارستان شدند در کمال ناباوری مشاهده کردند همکاران قبلی تحت هیچ گونه مراقبتی قرار نگرفته اند! زمانی که چهارمین مصدوم به بیمارستان اعزام شد خانم سوپروایزر در کمال خونسردی اعلام نمود چرا آتش نشانان را به اینجا آورده اید آنها را به بیمارستان شهید بهشتی بفرستید!

اولین آتش نشان مصدوم دارای دیابت است و از ناحیه دست و صورت دچار سوختگی و دست او نیز شکستگی داشت و زمانی که مسئولین آتش نشانی از سوپروایزر و پزشک جویای روند درمان شدند آنها اعلام نمودند که برای تشکیل پرونده باید مبلغ ۴۰۰ هزار تومان بپردازید و حتی برای عکسبرداری بازوی شکسته آتش نشان مصدوم هم هیچ اقدامی نکردند!

به پرستاران گفته شد که لباس آتش نشانان خیس است حداقل به آنها لباس بدهید که در پاسخ گفته شد لباس نداریم! اما ساعت یک بامداد بعد از آمدن معاون بیمارستان به آنها لباس داده شد.

هنگامی که به پزشک و سوپروایزر گفته شد که «حادثه پلاسکو را به یاد بیاورید و قانون مصدومیت بیش از ۳ نفر در اثر انفجار، بحران تلقی می شود» متاسفانه حراست بیمارستان اقدام به بیرون کردن مسئولین آتش نشانی کرد که باعث ایجاد درگیری شد.

بعد از پرداخت ۴۰۰ هزار تومان روند درمان آغاز شد و اعلام گردید باید ۴ نفر از آنها به اهواز منتقل شوند.

بعد از انتقال به بیمارستان سوانح و سوختگی طالقانی اهواز، سوپروایزر این بیمارستان از تحویل مصدومین ممانعت کرد. وقتی علت را جویا شدیم اعلام نمود در گزارش بیمارستان آبادان نوشته شده "ضربه مغزی و سوختگی" اما مصدوم بدون عکس مغز و ستون فقرات که در آن عدم آسیب وارده تایید شده نمی تواند از آبادان اعزام شود!

در نهایت با تماس تلفنی سوپروایزر با بیمارستان امام آبادان، به آنها تاکید کرد علاوه بر اینکه از مصدومین عکس نگرفته اید مسئولیت را از سر خود باز کرده اید!

در نهایت آقای قشونی سوپروایزر بیمارستان طالقانی گزارشی مبنی بر عدم رسیدگی لازم به آتش نشانان مصدوم تهیه کرد و بعد از آن مصدومین را پذیرفت و به نحوی شایسته روند درمان تا ساعت ۶ صبح ادامه یافت.

بعد از آن به صندوق بیمارستان برای پرداخت هزینه های درمانی مراجعه شد اما در کمال تعجب بیمارستان اعلام کرد به دلیل اینکه مصدومین آتش نشان هستند و دفترچه درمانی نیز دارند پس از درمان برای پرداخت مراجعه نمایید. پس از دو روز بستری آتش نشانان و درمان آنها فقط مبلغ ۷۰ هزار تومان هزینه درمان اعلام شد در حالی که در آبادان و در همان لحظات اولیه و اورژانسی مبلغ ۴۰۰ هزار تومان اخذ شد!

 

رییس بیمارستان امام خمینی چه می گوید

از سوی دیگر دکتر نصرالله حسونی بحرینی مدیریت بیمارستان امام خمینی شرکت نفت آبادان در دفاعیه ای که در فضای مجازی انعکاس یافت به دفاع از مجموعه تحت مدیریت خود پرداخت:

سلام.... ممنونم از اينكه اين موضوع را عنوان كرديد تا بنده بعنوان رئيس مجموعه از زحمات همكاران خودم كه شب گذشته براي نجات مصدومين از خودشان نشان دادند هم تشكر كنم و هم در برابر اين ادعاي ناصحيح و غير واقعي دفاع كنم.

ابتدا بايد عرض كنم هر بيماري كه وارد بيمارستان جهت أخذ خدمات درماني ميشود مي بايست برايش پرونده بستري تشكيل بشود در صورتي كه بيمار اورژانسي باشد ابتدا خود بيمار پذيرش و كار درماني برايش شروع و به همراهانش اعلام مي شود كه پرونده بايد تشكيل بدهيد و اين به معناي متوقف شدن ارائه خدمات براي بيمار اورژانسي نيست.

حادثه ديدگان آتش نشانی حادثه سالن زیبایی كه ابتدا شش نَفَر بودند به اورژانس مراجعه و ابتدا تحت اقدامات درماني قرار مي گيرند و به همراهان شان گفته مي شود كه برويد پرونده بستري براي بيماران درست كنيد كه وقتي مسئول پذيرش به آنها اعلام ميكند كه براي پذيرش بايد مبلغي را بپردازيد متاسفانه شروع به فحاشي و ناسزاگويي مي كنند....

نيرويي حراستي كه جهت آرام كردن وضع مراجعه ميكند در حالي كه قصد حل كردن موضوع را داشت را هم مورد ضرب و شتم قرار مي دهند و به اين اكتفا ننموده پزشك و كادر درمان را مورد بي حرمتي قرار مي دهند.

در طول اين مدت پرسنل زحمت كش بيمارستان بدون توجه به موارد پيش آمده كار درمان بيماران را ادامه داده و تصميم مي گيرند كه دونفر را در بيمارستان بستري و ٤ نَفَر ديگر را جهت مراقبت و درمان بهتر به اهواز اعزام كنند.

با توجه به اينكه نياز به تكميل تيم درماني همراه كننده همكاران از منزلشان فراخوان شدند و بيماران به اهواز اعزام مي شوند

مورد ديگري كه به بيمارستان شهيد بهشتي اعزام شده بود نيز پس از ترخيص از آنجا به بيمارستان نفت خودش سرپايي مراجعه نموده و پزشك محترم اورژانس ايشان را ويزيت و تشخيص ميدهد بايد اعزام به اهواز صورت گيرد كه اين هم به اهواز اعزام شود اين حرفها كاملا مستند و ثبت شده است.

 

آتش و آتش نشانان مظلوم

نوشته‌ام و پاک کرده‌ام. واقعا نمی‌دانستم این نوشته را با چه مقدمه‌ای شروع کنم. اصلا از آن نوشته‌های است که کلمات در ذهن گویی به جنگ هم می‌آیند.

نوشته های بالا شاید خود به اندازه هزار مقاله حرف برای گفتن داشته باشند. این نوشته ها را بدون قضاوت گذاشتم تا شما بخوانید و قضاوت کنید... اما فارغ از همه چیز، حکایت از مظلومیت آتش نشان‌ها دارد. واقعا این قشر چقدر مظلوم هستند. آنها به جنگ آتشی می‌روند که رحم ندارد و فقط می‌سوزاند، می‌سوزاند و می‌سوزاند...

آتش نشان قرار است سهل انگاری و کم کاری بخشی از جامعه را جبران کند اما خودش در اوج مظلومیت مورد سهل انگاری قرار گیرد! گویا قرار نیست حوادث برای ما مایه عبرت شود و به انسانیت کمرنگ شده و گاه فراموش شده ی ما تلنگری بزند!

«آتش پلاسکو» در سال قبل باعث شد تا امروز هر کدام از ما وقتی از جلوی آتش نشانی‌ها رد می‌شویم به آنها با احترام بنگریم و یک دست مریزاد به آنها بگویم. حقیقتا آتش نشان‌ها مظلوم هستند. شاید امروز یکی از این مصدومان به دختر خود قول داده بود بعد از کار او را به پارک ببرد... شاید یکی از آنها به مادرش قول داده بود امشب به دیدارش می‌رود...

اتفاق اخیر مظلومیت آتش نشانان و دشوار بودن کار آنان را بیشتر از گذشته به مردم و مسئولان گوشزد کرد و نشان داد که این فرشتگان نجات، با جسارت و از خود گذشتگی خود را در معرض خطر قرار می دهند و نیاز است که همگان توجه بیشتری به مردان آتش داشته و همواره حامی و کمک رسان آنان باشند؛ زیرا آتش نشانان به شکلی متفاوت، امنیت و آرامش را در کشور فراهم می کنند و سرمایه های عظیم این آب و خاک هستند.

نمی‌دانم تا کی می‌خواهیم هر روز شاهد شنیدن اخباری این چنین باشیم. اخبار تلخی که همه نشان از کم کاری، سهل انگاری و عدم مدیریت است.

باید مراقب بود و نگذاشت اتفاقاتی از جنس قصور در حادثه اخیر ذکر شده، زحمات و تلاش های دولت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را در طرح تحول نظام سلامت زیرسوال ببرد زیرا بیمارستان ها چه دولتی و چه شرکتی و... موظفند از خط مشی و سیاست‌های وزارت بهداشت تبعیت نمایند.

تکرار چنین سهل انگاری در آبادان دیگر قابل قبول نیست... این را همه باید بدانند.

نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده
مدیریت شهری


ارتباط با ما

نشانی: آبادان،خیابان شهرداری، ساختمان مرکزی شهرداری
کد پستی : 63168 56591
تلفن : 3 - 53225231 نمابر : 53231282
ایمیل: abadan@imo.org.ir

آمار بازدید

امروز: 301
این هفته: 1780
کل بازدید: 770984

سمعی و بصری

کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری آبادان می باشد
هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد
پشتیبانی : سازمان فناوری اطلاعات شهرداری آبادان
ورود به سایت